A 55.0 g sample of a conducting material is all that is available. The resistivi
ID: 2153644 • Letter: A
Question
A 55.0 g sample of a conducting material is all that is available. The resistivity of the material is measured to be 12 x 10-8 ohm, and the density is 7.83 g/cm3. The material is to be shaped into a solid cylindrical wire that has a total resistance of 1.5 ohm. What length of wire is required? m What must be the diameter of the wire? mm A metal wire has a resistance of 9.10 ohm at a temperature of 20 degree C. If the same wire has a resistance of 10.65 ohm at 90 degree C, what is the resistance of the wire when its temperature is -20 degree C? ohm In a particular television picture tube, the measured beam current is 62.0 mu A. How many electrons strike the screen every second? electronsExplanation / Answer
3)
3-a)
= m/V
>>> V = m/ = 55e-3/7.83e3 = 7.02427e-6 m3
V = A L
>>>> A = V/L
R = L/A
>>>> L = R A/ = R(V/L)/
>>>> L = RV/ = (1.5*7.02427e-6/12e-8) = 9.37035 9.37 m
3-b)
A = V/L = 7.02427e-6/9.37035 = 7.4963e-7 m2
A = (D/2)2 >>>>> D = 4A/ = (4*7.02427e-6/3.1416) = 0.00299 m = 2.99 mm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.