A 54kg skydiver jumps out of an airplane. We assume that the forces acting on th
ID: 3142845 • Letter: A
Question
A 54kg skydiver jumps out of an airplane. We assume that the forces acting on the body are the force of gravity and a retarding force of air resistance with direction opposite to the direction of motion and with magnitude cv^2 where c=0.14kg/m and v(t) is the velocity of the skydiver at time t (and upward is positive velocity). The gravitational constant is g=9.8m/s2.
a. Find a differential equation for the velocity vv :
b. Determine the terminal velocity in meters per second for free-fall (no parachute).
Explanation / Answer
Given : m= 54 kg, c= 0.14 kg/m, g = 9.8 m/s2
Solution :
(a) The velocity (vt) of a skydiver falling to the ground is given by:
m (dvt/dt)= mg- cv2
Re arranging
dvt/dt= g- (c/m)v2
Form of differential equation would be:
[1/g-(c/m)v2] dvt/dt = 1
(b)
Terminal velpcity can be find out as :
vt= [2mg/cm]1/2
= (2g/c)1/2
= [(2×9.8)/0.14]1/2
= 11.83 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.