A 55.0 g of Mg (Cp = 1.04 J/g degree C) is dropped into a 100.0 g of water. The
ID: 628188 • Letter: A
Question
A 55.0 g of Mg (Cp = 1.04 J/g degree C) is dropped into a 100.0 g of water. The temperature of the water (Cp=4.18J/g degree C) is observed to rise from 20.5 degree C to 26.4 degree C. What was the initial temperature of the Mg piece? (assume that all heat transfer is only between the water and the Mg). (69.5 degree C) A l0.0g piece of 0 degree C is dropped into a 100. g of 20.0 degree C water (Hfus 333 J/g). What is the final temperature of the water after all the ice is melted? (ans: +4.07 degree C) The fuel value of food can be determined by measuring their heat of combustion in a bomb calorimeter. Suppose that 2.60 g of walnuts in a bomb calorimeter of a heat capacity of 2158 cal/ degree C caused a rise of temperature 6.82 degree C. Calculate the caloric value of 1.0 g of walnuts.(give final answer in Cal/g. Is the answer the same as the enthalpy of combustion? (note: Cal, nutritional calorie, = 1kcal; ans = 5.66Cal/g)Explanation / Answer
please post ur question
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.