Three lead balls of mass m 1 = 14 kg, m 2 = 26 kg, and m 3 = 8.7 kg are arranged
ID: 1282217 • Letter: T
Question
Three lead balls of mass
m1 = 14
kg,
m2 = 26
kg, and
m3 = 8.7
kg are arranged as shown in the figure below. Find the total gravitational force exerted by balls 1 and 2 on ball 3. Be sure to give the magnitude and the direction of this force.
magnitude _______ N direction __________ Three lead balls of mass m1 = 14 kg, m2 = 26 kg, and m3 = 8.7 kg are arranged as shown in the figure below. Find the total gravitational force exerted by balls 1 and 2 on ball 3. Be sure to give the magnitude and the direction of this force. magnitude _______ N direction __________ ? counterclockwise from the +x-axis 5-p-037.gifExplanation / Answer
x direction:
Fx = (-G m3 m1/(r13)^2) (3/r13) + (-G m3 m2/(r23)^2) (sqrt(2)/2)
Fx = (-6.67e-11*8.7*14/3.0414y2) * (3/3.0414) + (-6.67e-11*8.7*26/2.1213y2) * (0.7071)
Fx = -3.237 x 10^-9 N
y direction:
Fy = (G m3 m1/(r13)^2) (0.5/r13) - (G m3 m2/(r23)^2) (sqrt(2)/2)
Fy = (6.67e-11*8.7*14/3.0414y2) * (0.5/3.0414) - (6.67e-11*8.7*26/2.1213y2) * (0.7071)
Fy = -2.226 x 10^-9 N
------------------------------------
magnitude = F = sqrt(3.237*3.237 + 2.226*2.226) = 3.9 x 10^-9 N
---------------------------------------
direction = theta = 180 + arctan(2.226/3.237) = 214.515 = 210 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.