Suppose the conducting spherical shell in the figure below carries a charge of 4
ID: 1282331 • Letter: S
Question
Suppose the conducting spherical shell in the figure below carries a charge of 4.00 nC and that a charge of ?2.40 nC is at the center of the sphere. If a = 1.80 m and b = 2.40 m, find the electric field at the following.
(a) r = 1.50 m
(b) r = 2.20 m
(c) r = 2.50 m
(d) What is the charge distribution on the sphere?
Explanation / Answer
k= 1/(4??) = 9*10^9
E = k*q/r^2
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
a) k*(-2.4*10^-9)/(1.5^2) = -9.6 N/C
b) k*((3.2-2.3)*10^-9)/(2.2^2) = 1.673 N/C
c) k*(3.2^-9)/(2.5^2) = 4.0927 N/C
d)inner surface = (2.4*10^-9)/(?*1.8^2) = 2.357*10^-10
outer surface = (4*10^-9)/(?*2.4^2) =2.21*10^-10
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.