A circular coil of wire 9.00cm in diameter has 17.0 turns and carries a current
ID: 1283551 • Letter: A
Question
A circular coil of wire 9.00cm in diameter has 17.0 turns and carries a current of 2.40A . The coil is in a region where the magnetic field is 0.570T .
What orientation of the coil gives the maximum torque on the coil ?Please, enter the value of the angle between the field and the normal to the plane of the loop.
What is this maximum torque in part (A) ?
For what orientation of the coil is the magnitude of the torque 71.0% of the maximum found in part (B)?Please, enter the value of the angle between the field and the normal to the plane of the loop.
Explanation / Answer
Torque = Magnetic moment X B
Magnetic moment =NIA
Torque = NIA X B =NIAB * sin(theta)
So for maxm torque,Angle between moment and magnetic field should be 90 degree
So angle = 90 degree between the field and the normal to the plane of the loop.(ans)
Torque)max = NIAB = 17*2.4* 3.14 *0.09 *0.09 *0.57 /4 = 0.147 Nm (ans)
Now for torque = 71/100 * Tmax
NIAB sin(theta) = NIAB * 0.71
sin(theta) = 0.71
theta = 45.23 degree between the field and the normal to the plane of the loop. (ans)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.