A circular coil of wire 8.60 cm in diameter has 18.0 turns and carries a current
ID: 1328126 • Letter: A
Question
A circular coil of wire 8.60 cm in diameter has 18.0 turns and carries a current of 3.20 A . The coil is in a region where the magnetic field is 0.590 T .
A)What orientation of the coil gives the maximum torque on the coil ? Please, enter the value of the angle between the field and the normal to the plane of the loop.
B)What is this maximum torque in part (A) ?
C)For what orientation of the coil is the magnitude of the torque 71.0 % of the maximum found in part (B)? Please, enter the value of the angle between the field and the normal to the plane of the loop.
Explanation / Answer
torque on a body is defined by the equation, T = NiAB sin theta
where N # of turns
i is current
A is area
B is magnetic field
theta
so for maximum orientation theta = 90 deg
-----------------------------------------
part B :
Tmax = 18 * 3.14* 0.086* 0.086/4 * 3.2 * 0.59
Tmax = 0.197 Nm
---------------------------------------------
apply T at 71% = 0.197 * 0.71 = 0.140
so sin theta = 0.140/0.197 =0.71
theta = 45.28 deg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.