An electron is a subatomic particle (m = 9.11 x 10-31 kg) that is subject to ele
ID: 1284687 • Letter: A
Question
An electron is a subatomic particle (m = 9.11 x 10-31 kg) that is subject to electric forces. An electron moving in the +x direction accelerates from an initial velocity of +6.57 x 105 m/s to a final velocity of 1.47 x 106 m/s while traveling a distance of 0.0608 m. The electron's acceleration is due to two electric forces parallel to the x axis: [Upper FSubscript 1 Baseline Overscript right-arrow EndScripts] = 9.66 x 10-17 N, and [Upper FSubscript 2 Baseline Overscript right-arrow EndScripts] , which points in the -x direction. Find the magnitudes of (a) the net force acting on the electron and (b) the electric force [Upper FSubscript 2 Baseline Overscript right-arrow EndScripts] .
Explanation / Answer
apply v^2 - u^2 = 2aS
acceleration a = (6.57^2-1.47^2) e12/(2*0.0608
a = 3.37 *10^14 m/s^2
---------------------------------------------------------
force on electron F = ma
F = 9.11e-31* 3.37 e14
F = 3.07 *10^-16 N
------------------------------------------
electric force F = Eq
Eq = 3.07 e-16 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.