Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A white billiard ball with mass m w = 1.54 kg is moving directly to the right wi

ID: 1286088 • Letter: A

Question

A white billiard ball with mass mw = 1.54 kg is moving directly to the right with a speed of v = 3.3 m/s and collides elastically with a black billiard ball with the same mass mb = 1.54 kg that is initially at rest. The two collide elastically and the white ball ends up moving at an angle above the horizontal of ?w = 58 and the black ball ends up moving at an angle below the horizontal of ?b = 32.

1)

What is the final speed of the white ball?
m/s

You currently have 1 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 9 more submissions for this question.

2)

What is the final speed of the black ball?
m/s

You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.

3)

What is the magnitude of the final total momentum of the system?
kg-m/s

You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.

4)

What is the final total energy of the system?
J

You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.

A white billiard ball with mass mw = 1.54 kg is moving directly to the right with a speed of v = 3.3 m/s and collides elastically with a black billiard ball with the same mass mb = 1.54 kg that is initially at rest. The two collide elastically and the white ball ends up moving at an angle above the horizontal of ?w = 58 and the black ball ends up moving at an angle below the horizontal of ?b = 32. 1)What is the final speed of the white ball? m/s 2)What is the final speed of the black ball? m/s 3)What is the magnitude of the final total momentum of the system? kg-m/s 4)What is the final total energy of the system? J

Explanation / Answer

1.54*3.3 = 1.54*cos58*vw +1.54*cos32*vb

3.3 = 0.53vw + 0.85vb,,,,,,,,,,,,(1)


along y axis

0 = 1.54*sin58*vw - 1.54*sin32*vb


vb = 1.6 vw..............(2)


from 1 & 2

1) vw = 1.75 m/s


2) vb = 2.8 m/s


3) mwvw + mbvb = 7.007 kg m/s


4) KE = 0.5*mw*vw^2 + 0.5*mb*vb^2 = 8.4 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote