A series RLC circuit has R = 420 ?, L = 1.30 H, C = 3.7 F. It is connected to an
ID: 1286744 • Letter: A
Question
A series RLC circuit has R = 420 ?, L = 1.30 H, C = 3.7 F. It is connected to an AC source with f = 60.0 Hz and ?Vmax = 150 V.
What if the frequency is now increased to f = 86 Hz, and we want to keep the impedance unchanged?
?VR =___ V ?VL =___V?VC =____V A series RLC circuit has R = 420 ?, L = 1.30 H, C = 3.7 F. It is connected to an AC source with f = 60.0 Hz and ? V max = 150 V. What if the frequency is now increased to f = 86 Hz, and we want to keep the impedance unchanged? (A) What new resistance should we use to achieve this goal? R = ? (B) What is the phase angle (in degrees) between the current and the voltage now? phi = (C) Find the maximum voltages across each element.
Explanation / Answer
at f=60 Hz
Capacitive reactance
Xc=1/2pifC =1/2pi*60*(3.7*10-6) =716.9 ohms
Inductive reactance
XL=2pifL=2pi*60*1.3 =490.1 ohms
impedance
Z=sqrt[R2+(XL-Xc)2]=sqrt[4202+(490.1-716.9)2]
Z=477.3 ohms
at f=86 Hz
Capacitive reactance
Xc=1/2pi*86*(3.7*10-6) =500.2 ohms
Inductive reactance
XL=2pi*86*1.3= 702.5 ohms
Impedance
ZN=sqrt[R2+(XL-Xc)2]=sqrt[R2+(702.5-500.2)2]
Given ZN=Z
477.3=sqrt[R2+40925.3]
R=432.3 ohms
b)
Phase angle
o=tan-1(XL-Xc/R) =tan-1(702.5-500.2/432.2)
o=25.1o
c)
Maximum current flowing in the circuit
Imax=Vmax/Z =150/477.3 =0.3143 A
Voltage across each element
VR=Imax*R =0.3143*432.3 =135.8 Volts
VL=Imax*XL=0.3143*702.5=220.7 Volts
Vc=Imax*Xc=0.3143*500.2=157.2 Volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.