A block of mass m 1 = 1 kg rests on a table with which it has a coefficient of f
ID: 1286851 • Letter: A
Question
A block of mass m1= 1 kg rests on a table with which it has a coefficient of friction = 0.55. A string attached to the block passes over a pulley to a block of mass m3= 3 kg. The pulley is a uniform disk of mass m2= 0.5 kg and radius 15 cm. As the mass m3 falls, the string does not slip on the pulley.
1)
With what acceleration does the mass m3 fall?
a =
2)
What is the tension in the horizontal string, T1?
T 1 =
3)
What is the tension in the vertical string, T3?
T 3 =
A block of mass m1= 1 kg rests on a table with which it has a coefficient of friction ½ = 0.55. A string attached to the block passes over a pulley to a block of mass m3= 3 kg. The pulley is a uniform disk of mass m2= 0.5 kg and radius 15 cm. As the mass m3 falls, the string does not slip on the pulley. 1) With what acceleration does the mass m3 fall? a = 2) What is the tension in the horizontal string, T1? T 1 = 3) What is the tension in the vertical string, T3? T 3 =Explanation / Answer
1) m3g - T3 = m3a====> T3 = m3*(g-a)...........1
T1 -uk*m1g = m1a====> T1 = m1*(ukg+a)...........2
(T3 - T1)*R = I*alfa = 0.5*m2*R^2*a/R
T3 - T1 = 0.5*m2*a..........3
m3*g - m3*a - uk*m1*g - m1*a = 0.5*m2*a
a = (m3*g - uk*m1*g)/(m3+m2+ukm1)
a = ((3*9.8)-(0.55*1*9.8))/(3+.5+(0.55*1)) = 5.92 m/s^2
2) T1 = 1*((0.55*9.8)+5.92) = 11.31 N
3) T3 = 3*(9.8-5.92) = 11.64
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.