A block of mass M = 10 kg is supported by a heavy rod on an incline of angle the
ID: 2097357 • Letter: A
Question
A block of mass M = 10 kg is supported by a heavy rod on an incline of angle theta = 30 degree. The block is attached to a spring of length d = 2.2 meters which is relaxed (at equilibrium). The top of the spring is nailed to the incline. The support rod is removed and the block slides down along the incline until the spring stretches to length d+D, where its acceleration becomes zero. The spring constant is k=49.05 N/m. Assume that there is no friction anywhere in the system. How much does the spring stretch? Use g = 9.81 D =Explanation / Answer
mgsintheta = k*x
x=stretch = 0.9989 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.