A block of mass 3 kg is sitting on another block of 7 kg, and they are connected
ID: 2186779 • Letter: A
Question
A block of mass 3 kg is sitting on another block of 7 kg, and they are connected by a string around a pulley. A force is applied to the bottom block. mu sTop =.6, mu kTop =.4, mu sBottom = .5, mu kBottom = .45 If you are pulling with a force of 60 Newtons, will it move? If not, what is fs between the bottom block and the table and between the blocks? What is the minimum force to make it move? What is the acceleration of the system if you pull with this force once it has moved? What is the force needed to make it move with constant speed once it has moved?Explanation / Answer
assuming it will not move
max fr force = (m1+m2)g +(m1)g
=0.5(3+7)*9.8 + 0.6*3*9.8 = 66.64 N
more than applied force so will not move
first sliding will occur at bottom surface so
fs = (m1+m2)g = 0.5*(3+10)*9.8 = 49N
fs` = 60-49 = 11N
min force to move is 66.64 + 0.4*3*9.8 = 78.4N
F - fs - fs` - T = 7a
78.4- 0.45(3+10)*9.8 - 0.4*3*9.8 - T = 22.54 - T = 7a
T - fs` = m1a
T - 0.4*3*9.8 = 3a
22.54 - 11.76 = 10a
a = 1.078 m/s^2
by the above rule we can say that min force is
0.4*(3+7)*9.8 + 2*0.45*3*9.8 = 65.66N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.