A block of mass 3 kg is hung from a spring, causing it to stretch 9 cm at equili
ID: 1431405 • Letter: A
Question
A block of mass 3 kg is hung from a spring, causing it to stretch 9 cm at equilibrium, as shown below. The 3 kg block is then replaced by a 4 kg block, and the new block is released from the position shown below, at which point the spring is unstretched. 9 cm 3 kg equilbrium ymax How far will the 4 kg block fall before its direction is reversed? For the new block case, the total distance of fall is twice the amplitude of the oscillation. The acceleration due to gravity is 9.8 m/s2. Answer in units of cm.
Explanation / Answer
given that
mass M1=3 kg 3*10^3 gms
distance S1 =9 cm
mass M2 =4 kg =4*10^3 gms
cocept :
this problem belongs to oscillation
formula : mass = 1/distance
calculation:
M1/M2 = S2/S1
3*10^3 /4*10^3 = S2 / 9
27/4 S2
S2 = 6.75 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.