Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate the rotational kinetic energy in the motorcycle wheel (figure below) i

ID: 1287431 • Letter: C

Question

Calculate the rotational kinetic energy in the motorcycle wheel (figure below) if its angular velocity is 108 rad/s. The mass of the wheel is 14.0 kg and assume it to be a approximately an annular ring with an inner radius of 0.230 m and an outer radius of 0.280 m.

Calculate the rotational kinetic energy in the motorcycle wheel (figure below) if its angular velocity is 108 rad/s. The mass of the wheel is 14.0 kg and assume it to be a approximately an annular ring with an inner radius of 0.230 m and an outer radius of 0.280 m.

Explanation / Answer

I = m*(R1^2 + R2^2)/2

= 14*(0.23^2 + 0.28^2)/2

= 0.9191 kg.m^2

KE = 0.5*I*w^2

= 0.5*0.9191*108^2

= 5360.2 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote