Calculate the rotational kinetic energy for the following objects spinning about
ID: 1543717 • Letter: C
Question
Calculate the rotational kinetic energy for the following objects spinning about a central axis (in units of Joules): a solid sphere with a mass of 100 grams and a radius of 5.0 cm rotating with an angular speed of 2.0 rad/sec. a thin spherical shell with a mass of 100 grams and a radius of 5.0 cm rotating with an angular speed of 2.0 rad/sec. a solid cylinder with a mass of 100 grams and a radius of 5.0 cm rotating with an angular speed of 2.0 rad/sec. a hoop with a mass of 100 grams and a radius of 5.0 cm rotating with an angular speed of 2.0 rad/sec.Explanation / Answer
Rotational kinetic energy K = 0.5*Iw^2
m = 100 gm , r = 5 cm , w = 2rad/s
a) moment of inertia of solid sphere I = (2/5)mr^2
K = 0.5*(2/5)mr^2*w^2
K = 0.5*(2/5)*0.1*0.05^2*2^2
K =0.002 J
(b) moment of inertia of spherical shell I = (2/3)mr^2
K = 0.5*(2/3)mr^2*w^2
K = 0.5*(2/3)*0.1*0.05^2*2^2
K =0.00033 J
(c) moment of inertia of solid cylinder I = (1/2)mr^2
K = 0.5*(1/2)mr^2*w^2
K = 0.5*(1/2)*0.1*0.05^2*2^2
K =0.00025 J
(d) moment of inertia of hoop I = mr^2
K = 0.5*mr^2*w^2
K = 0.5*0.1*0.05^2*2^2
K =0.0005 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.