A solenoid 93.0 cm long has a radius of 2.80 cm and a winding of 1100 turns; it
ID: 1287536 • Letter: A
Question
A solenoid 93.0 cm long has a radius of 2.80 cm and a winding of 1100 turns; it carries a current of 3.60 A. Calculate the magnitude of the magnetic field inside the solenoid
A solenoid 1.35 m long and 2.50 cm in diameter carries a current of 22.0 A. The magnetic field inside the solenoid is 25.0 mT. Find the length of the wire forming the solenoid
A long solenoid has 90 turns/cm and carries current i. An electron moves within the solenoid in a circle of radius 2.00 cm perpendicular to the solenoid axis. The speed of the electron is 0.0340c (c = speed of light). Find current i
Explanation / Answer
1)
Magnetic fied due to solenoid is
B=uo*N*I/L =(4pi*10-7)(1100)(3.6)/(0.93)
B=5.35*10-3 T or 5.35 mT
2)
r=d/2 =1.25 cm
Magnetic field of a solenoid is
B=uo*N*I/L
=>N=B*L/uo*I =(25*10-3)*1.35/(4pi*10-7)(22)
N=1221 turns
since
N=Lw/2pir
=>Lw=N*(2pir) =1221*(2pi*1.25*10-2)
Lw=95.9 m
3)
given
v=0.034*(3*108)=1.02*107 m/s
centripetla force =magnetic force
mv2/r=qvB
=>B=mv/qr =(9.11*10-31)(1.02*107)/(1.6*10-19)*0.02
B=2.9*10-3 T
since Magnetic field of a solenoid is
B=uo*n*I
=>I=B/uo*n =(2.9*10-3)/(4pi*10-7)(90*102)
I=0.2568 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.