A solenoid 80.0 cm long has a cross-sectional area of 16.0 cm 2 . There are 800
ID: 1964136 • Letter: A
Question
2) Calculate the flux inside the solenoid
3) Calculate the energy density of the magnetic field inside the solenoid. The unit is J/m3.
4) Find the total energy stored in the magnetic field there (neglect end effects)
(please show work! thanks!)
A solenoid 80.0 cm long has a cross-sectional area of 16.0 cm2. There are 800 turns of wire carrying a current of 6.40 A. 1) Calculate the magnetic field inside the solenoid. 2) Calculate the flux inside the solenoid 3) Calculate the energy density of the magnetic field inside the solenoid. The unit is J/m3. 4) Find the total energy stored in the magnetic field there (neglect end effects) (please show work! thanks!)Explanation / Answer
a) B =µnI, where µ=relative permeability n=number of turns per unit length l=length of the solenoid therefore, B= µNI/L B= 4p*10-7*800*6.4/0.8 B= 8.04 x 10^-3 T ...................Ans b) Flux = BA, where A=area of cross section Flux =1.28 x 10^5 Wb................Ans c) Energy density =B^2/2µ Energy density = 25.7 J/m3 .............Ans d) Total energy = B^2(A*L)/2µ Total energy = 25.7*16*80*10-6 Total energy = 0.0329 J................Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.