A solenoid 69 cm long is 7 cm in radius and has 3435 turns.The permeability of o
ID: 1756265 • Letter: A
Question
A solenoid 69 cm long is 7 cm in radius and has 3435 turns.The permeability of of free space is 4x10-7 Tm/A.Find the magnetic energy of the solenoid when the current in thewindings is 3 A. Answer in units of J. I found self-inductance first: 9.4513 H I thenused this in the equation for energy:(1/2)LI2 Final answer: 42.53085 J Is this right? A solenoid 69 cm long is 7 cm in radius and has 3435 turns.The permeability of of free space is 4x10-7 Tm/A.Find the magnetic energy of the solenoid when the current in thewindings is 3 A. Answer in units of J. I found self-inductance first: 9.4513 H I thenused this in the equation for energy:(1/2)LI2 Final answer: 42.53085 J Is this right? Final answer: 42.53085 J Is this right?Explanation / Answer
Giventha the length of solenoid is L = 69 cm = 0.69 m Radius is R = 0.07 m Numberof turns is N = 3435 Current is I = 3 A ----------------------------------------------------------------------------------- The magnetic field insidesolenoid is B = 0*N*I / L The self inductance is L= N*B / I = NBA / I =0*N2A /L The energy storedis U = (1/2)L*I2 = -------- J = -------- J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.