A block of mass m = 2.00 kg is attached to a spring of force constant k = 445 N/
ID: 1288987 • Letter: A
Question
A block of mass m = 2.00 kg is attached to a spring of force constant k = 445 N/m as shown in the figure below. The block is pulled to a position xi = 5.90 cm to the right of equilibrium and released from rest.
(a) Find the speed the block has as it passes through equilibrium if the horizontal surface is frictionless.
Explanation / Answer
in the first case, we can use conservation of energy; the PE when the spring is extended equals the KE when the block passes through equilibrium
1/2 k x ^2 = 1/2 m v^2
v = Sqrt[ k x^2/m] = Sqrt[445N/m x 0.059m^2 / 2kg] = 0.88 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.