The distance between a silicon atom (m=28.0u) and an oxygen atom (m=16.0u) in th
ID: 1289908 • Letter: T
Question
The distance between a silicon atom (m=28.0u) and an oxygen atom (m=16.0u) in the SiO molecule is 1.66E-11m. How far from the silicon atom is the center of mass of the molecule.I tried the COM=(1/total mass)(m1x1+m2x2)...but I'm pretty sure I'm using the wrong equation The distance between a silicon atom (m=28.0u) and an oxygen atom (m=16.0u) in the SiO molecule is 1.66E-11m. How far from the silicon atom is the center of mass of the molecule.
I tried the COM=(1/total mass)(m1x1+m2x2)...but I'm pretty sure I'm using the wrong equation
I tried the COM=(1/total mass)(m1x1+m2x2)...but I'm pretty sure I'm using the wrong equation
Explanation / Answer
Take the origin at the silicon atom. The center of mass of the SiO molecule lies along the line joining of the atoms of the molcule.
Thus, the location of the center of mass of molecule is,
Xcm = [mSi xSi+ mOxO] / [mSi + mO]
= [(28.0 u)(0) + (16.0 u)(1.66x10-11 m)] / [28.0 u + 16.0 u]
= 6.036x10-12 m
= 6.04x10-12 m
The silicon atom is loated at a distance of 6.04x10-12 m from the center of mass of the molecule.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.