A laser beam is incident on two slits seperated by .4mm. The interference patter
ID: 1290250 • Letter: A
Question
A laser beam is incident on two slits seperated by .4mm. The interference pattern is formed on a screen 1 metrr from the slits and the first bright fringe is found to be .120cm to the right of tr central maximum. What is the wavelength of the light?A laser beam is incident on two slits seperated by .4mm. The interference pattern is formed on a screen 1 metrr from the slits and the first bright fringe is found to be .120cm to the right of tr central maximum. What is the wavelength of the light?
What is the wavelength of the light?
Explanation / Answer
Here fringe width 0.12cm=0.0012
D=1 m
d=0.4 mm = 0.0004 m
Lambda = width X d/D
=0.0012x 0.0.0004 /1
=480 nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.