You are a visitor aboard the New International Space Station, which is in a circ
ID: 1291868 • Letter: Y
Question
You are a visitor aboard the New International Space Station, which is in a circular orbit around the Earth with an orbital speed of vo = 2.45 km/s. The station is equipped with a High Velocity Projectile Launcher, which can be used to launch small projectiles in various directions at high speeds. Most of the time, the projectiles either enter new orbits around the Earth or else eventually fall down and hit the Earth. However, as you know from your physics courses at the Academy, projectiles launched with a great enough initial speed can travel away from the Earth indefinitely, always slowing down but never falling back to Earth. With what minimum total speed, relative to the Earth, would projectiles need to be launched from the station in order to "escape" in this way? For reference, recall that the radius of the Earth is RE = 6.37
Explanation / Answer
We know that
the escape velocity can be derived as
the kinetic energy of the satellite is equal to the potential
that is
0.5*m*v^2 = G*M*m/R
solving for v
ve = sqrt(2*G*m/R)
and we know that the orbital vlocity is
centripetal force = gravitational force
mv^2/R = G*m*M/R^2
solving for v , vo = G*M/R
so the relation between escape velocity and orbital velocity is
ve = sqrt(2) *v0
and we know the value of sqrt(2) = 1.414
so Ve = 1.414*vo
Vo is the orbital velocity of an object and Ve is the escape velocity from any point in that orbit
now the escape velocty of the object with Vo = 2.45*10^3m/s is
Ve= 1.414*2.45*10^3m/s
= 3464.3 m/s
= 3464.3 Km/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.