A uniform disk with mass 40.0kg and radius 0.260m is pivoted at its center about
ID: 1294183 • Letter: A
Question
A uniform disk with mass 40.0kg and radius 0.260m is pivoted at its center about a horizontal, frictionless axle that is stationary. The disk is initially at rest, and then a constant force 33.0N is applied tangent to the rim of the disk.
Part A: What is the magnitude v of the tangential velocity of a point on the rim of the disk after the disk has turned through 0.290 revolution?
Part B:What is the magnitude a of the resultant acceleration of a point on the rim of the disk after the disk has turned through 0.290 revolution?
Explanation / Answer
for the first part, use torque = I alpha where I is the moment of inertia and alpha is the angular acceleration
the moment of inertia of a soid disk is 1/2 MR^2
the torque is F x R since the force is applied tangentially to the rim of the disk, so we have
F R = 1/2 MR^2 alpha
solve for alpha: alpha = 2 F/M R = 2*33N/(40 kg * 0.26m) = 6.34 rad/s/s
0.29 rev = 1.8 rad
find angular velocity from
wf^2 = w0^2 + 2 alpha theta
wf, w0 = final, initial ang vel
alpha = ang accel = 8.10rad/s/s
theta = angular displacement = 1.8 rad
wf^2=0+2*6.34*1.8 => wf = 4.77 rad/s
this is the angular velocity, the linear velocity = w r =1.24 m/s
resultant accel = sqrt[a centip^2 + a tangential^2]
the linear acceleration = alpha r = 6.34rad/s/s x 0.26m = 1.64 m/s/s
a centrip = v^2/r = 1.24^2/0.26 = 5.92m/s/s
substitute these into the resultant accel equation and solve for the resultant accel in m/s/s
resultant accel =6.13m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.