A uniform disk with mass 40.0kg and radius 0.200m is pivoted at its center about
ID: 1452521 • Letter: A
Question
A uniform disk with mass 40.0kg and radius 0.200m is pivoted at its center about a horizontal, frictionless axle that is stationary. The disk is initially at rest, and the a constant force F= 30.0 N is applied tangent to the rim of the disk.
a) What is the magnitude v of the tangential velocity of a point on the rim of the disk after the disk has turned through .200 revolution?
b) What is the magnitude a of the resultant acceleration of a point on the rim of the disk after the disk has turned through .200 revolution?
Explanation / Answer
Here,
mass of disk , m = 40 Kg
radius , r = 0.20 m
F = 30 N
theta = 0.20 rev = 1.26 rad
a)
let the angular acceleration of disk is a
Using second law of motion
I * a = T
0.5 * m * r^2 * a = F * r
0.5 * 40 * 0.20^2 * a = 30 * 0.20
a = 7.5 rad/s^2
Using third equation of motion
wf^2 - wi^2 = 2 * a * theta
wf^2 = 2 * 7.5 * 1.26
wf = 4.35 rad/s
magnitude of tangential velocity = wf * r
magnitude of tangential velocity = 4.35 * 0.200
magnitude of tangential velocity = 0.85 m/s
the magnitude of tangential velocity is 0.85 m/s
b)
centripetal acceleartion , ac = wf^2 * r
ac = 4.35^2 * 0.20
ac = 3.78 rad/s^2
tangential acceleration, at = a * r
at = 4.35 * 0.20
at = 0.87 rad/s^2
resultant acceleration = sqrt(at^2 + ac^2)
resultant acceleration = 3.88 rad/s^2
the resultant acceleration of a point on the rim of the disk is 3.88 rad/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.