A section of superconducting wire carries a current of 115 A and requires 1.00 L
ID: 1294390 • Letter: A
Question
A section of superconducting wire carries a current of 115 A and requires 1.00 L of liquid nitrogen per hour to keep it below its critical temperature. For it to be economically advantageous to use a superconducting wire, the cost of cooling the wire must be less than the cost of energy lost to heat in the wire. Assume that the cost of liquid nitrogen is $0.30 per liter, and that electric energy costs $0.10 per kWh. What is the resistance of a normal wire that costs as much in wasted electric energy as the cost of liquid nitrogen for the superconductor?
Explanation / Answer
cost of 1 L of liquid nitrogen = $0.30
cost of electrical energy =$0.10 per kW h
so 3kWh of electrical energy can be used with the cost of nitrogen per hour
so electrical power P = 3kW
P =i2R
R = P/i2
i = 115 A
plugging in the values we get
R = 0.23 ohms
the resistance required is 0.23 ohms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.