A section of superconducting wire carries a Current of loo A and requires 100 L
ID: 1397789 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
here ,
cost of cooling using liquid nitrogen , C = cost of liquid N2 per litre * volume
C = 0.30 $ * 1
C = 0.30 $ per hour
Now, energy used for 0.30 $
energy = 0.30/0.10
energy = 3 kW.h
now,the power in the wire can be 3 kW
let the resistance is R ,
Power = i^2 * R
3000 = 100^2 * R
R = 0.3 ohm
the resistance of wire can be 0.3 Ohm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.