Two long, straight wires are oriented perpendicular to the computer screen, as s
ID: 1294500 • Letter: T
Question
Two long, straight wires are oriented perpendicular to the computer screen, as shown in Figure 22-43, in which L = 4.5 cm. The current in one wire is I1 = 2.9 A, pointing into the screen, and the current in the other wire is I2 = 4.0 A, pointing out of the screen.
(a)Find the magnitude and direction of the net magnetic field at point P.
__________________ T
__________________
Explanation / Answer
B1 = uo*I1/2*pi*L = (2e-7*2.9)/0.045 = 1.289e-5 T
B2 = uo*I2/2*pi*L*sqrt2 = 3.22e-6
angle between B1 & B2 is 135
Bnet = sqrt(B1^2+B2^2 + 2*B1*B2*cos145)
Bnet = 1.085e-5 T
direction = tan^-1(B2*sin135/(B1+ B2*cos135)
doirection = 67.5
b) Fb = q*V*Bnet
F = 5e-6*20000*1.085e-5
F = 1.085e-6 N
out of page
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.