A mass of 0.56 kg is attached to a spring and set into oscillation on a horizont
ID: 1295978 • Letter: A
Question
A mass of 0.56 kg is attached to a spring and set into oscillation on a horizontal frictionless surface. The simple harmonic motion of the mass is described by x(t) = (0.26 m)cos[(6 rad/s)t]. Determine the following.
(a) amplitude of oscillation for the oscillating mass m
(b) force constant for the spring N/m
(c) position of the mass after it has been oscillating for one half a period m
(d) position of the mass one-third of a period after it has been released m
(e) time it takes the mass to get to the position x = -0.10 m after it has been released s
Please be detailed.
Explanation / Answer
In general, x(t) = A cos(?t - ?), where A is the amplitude, ? is the angular frequency, and ? is some phase shift.
A) amplitude is A = 0.26m.
B) w = sqrt(k/m)
spring constant k = m*w^2
= 0.56*6^2
= 20.16 N/m
C) x = A*cos(wt)
when t = T/2
and w = 2*pi/T
x = A*cos(w*T/2)
= A*cos(pi)
= -A
= -0.26m
D) when t = T/3...
x= A*cos(wt) = A*cos(2*pi/3)
= -0.5*A
= -0.13m
e) when x = -0.1m
-0.1 = 0.26*cos(6t)
cos(6t) = -0.384
6t = acos(-0.384)
= 1.965
t = 1.965/6
= 0.3275 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.