A mass of 0.56 kg is attached to a spring and set into oscillation on a horizont
ID: 1497963 • Letter: A
Question
A mass of 0.56 kg is attached to a spring and set into oscillation on a horizontal frictionless surface. The simple harmonic motion of the mass is described by x(t) = (0.46 m)cos[(12 rad/s)t]. Determine the following.
(a) amplitude of oscillation for the oscillating mass: ? m
(b) force constant for the spring: ? N/m
(c) position of the mass after it has been oscillating for one half a period: ? m
(d) position of the mass one-third of a period after it has been released: ? m
(e) time it takes the mass to get to the position x = 0.10 m after it has been released: ? s
Explanation / Answer
In general, x(t) = A cos(t - ), where A is the amplitude, is the angular frequency, and is some phase shift.
(a) x(t) =(0.46m)cos(12t)
A =0.46 m
(b)
For the spring-mass system,
² = k/m
(12 rad/s)² = k / (0.56 kg)
k = 80.64 N/m
(c)
x(T/2) = (0.46 m)cos[(2pi/T)*(T/2)]
x= - 0.46 m
(d)
x(t) = (0.46 m)cos[(2pi/T)*(T/3)]
x = -0.23 m
(e)
-0.10 m = (0.46 m)cos[(12 rad/s)(t)]
cos(12t) = -0.2174
t = 0.15 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.