Assume that the pulley has a negligible mass and is frictionless, and calculate
ID: 1297349 • Letter: A
Question
Assume that the pulley has a negligible mass and is frictionless, and calculate the speed of the blocks after they have moved a distance 58.0 cm.
Two blocks with masses m1 = 1.20 kg and m2 = 3.00 kg are connected by a massless string, as shown in the Figure. They are released from rest. The coefficent of kinetic friction between the upper block and the surface is 0.430.Two blocks with masses m1 = 1.20 kg and m2 = 3.00 kg are connected by a massless string, as shown in the Figure. They are released from rest. The coefficent of kinetic friction between the upper block and the surface is 0.430. Prob20_fricpulley1.gif
Explanation / Answer
(3kg)(9.8) - Tension = (3kg)(a)
&
Tension - (.430)(1.2kg)(9.8) = (1.2kg)(a)
By setting Tension equal to each other you can solve for a.
a= ?m/s^2
Plug this acceleration into a kinematic equation to get final speed
Vf^2 = 0^2 + 2(a m/s^2)(.58m)
Velocity = ?? m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.