Assume that the pulley has a negligible mass and is frictionless, and calculate
ID: 1333681 • Letter: A
Question
Assume that the pulley has a negligible mass and is frictionless, and calculate the speed of the blocks after they have moved a distance 52.0 cm.
Use Newton's second law to find the net force acting on both blocks. Since they are connected by a string, they act as one body and have the same acceleration. Review motion in one dimension to determine their speed.
Two blocks with masses m1 = 1.40 kg and m2 = 3.30 kg are connected by a massless string, as shown in the Figure. They are released from rest. The coefficent of kinetic friction between the upper block and the surface is 0.150.Explanation / Answer
the tension equations are,
3.3g - T = 3.3a
T= 3.3g-3.3a
T-1.4*0.15g = 1.4a
T=1.4a+1.4*0.15g
by solving
3.3g-3.3a=1.4a+1.4*0.15g
a = 15.93
v = sqrt(2as) = sqrt(2*15.9*0.52) = 4.07 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.