Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 108-turn square cod of side 20.0 cm rotates about a vertical axis at to = 1.61

ID: 1298645 • Letter: A

Question

A 108-turn square cod of side 20.0 cm rotates about a vertical axis at to = 1.61 X 10^3 rev/mm as indicated in the Figure below. The horizontal component of Earth's magnetic field at the coil's location is equal to 2.00 x 10^-5 T. (a) Calculate the maximum emf induced in the coil by this field. mV (b) What is the orientation of the cod with respect to the magnetic field when the maximum emf occurs? The plane of the coil is parallel to the magnetic field. The plane of the toil is oriented 45 degree with respect to the magnetic field. The plane of the coil is perpendicular to the magnetic field. A 12. 0- V battery is connected into a series circuit containing a 12.0 ohm resistor and a 30-H inductor.

Explanation / Answer

a)

Area

A=0.2*0.2=0.04 m2

angular frequency

W=1610*(2pi/60)=168.6 rad/s

Maximum induced emf

Emax=NBAW =108*2*10-5*0.04*168.6

Emax=14.57 mV

b)

The plane of the coil is parallel to the magnetic field

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote