A 100kg car has an engine that produces a constant 200N pull. The car accelerate
ID: 1401806 • Letter: A
Question
A 100kg car has an engine that produces a constant 200N pull. The car accelerates to Its top speed over a distance of 100m. Neglect friction and air drag and calculate: the work done by the engine force on the car to accelerate It to Its top speed the speed of the car after acceleration; Calculate the engine power What minimum initial velocity should the 10kg ball have to roll over the 15m high hill? 1 kg ball was thrown vertically up using a spring (k=100 kg/s2) compressed by 10cm. Ball starts at 1m above the ground and hits the ground directly below the starting point. Calculate the maximum height the ball will gain with respect to the ground; The speed at which it will hit the ground. Work done by the gravitational pull.Explanation / Answer
given,
mass of the car = 100 kg
force = 200 N
distance = 100 m
work done = force * displacement
work done = 200 * 100
work done = 20000 J
acceleration = force / mass
acceleration = 200 / 100
acceleration = 2 m/s^2
by second equation of motion
s = ut + 0.5 + a * t^2
100 = 0 + 0.5 * 2 * t^2
t = 10 sec
power = work / time
power = 20000 / 10
power = 2000 Watt
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.