A black wood stove with surface area 4.6 m^2 is made from cast iron 4.0 mm thick
ID: 1300529 • Letter: A
Question
A black wood stove with surface area 4.6 m^2 is made from cast iron 4.0 mm thick. The interior wall of the stove is at 650 ?C, while the exterior is at 647 ?C.
Part A
What is the rate of heat conduction through the stove wall?
280
Part B
What is the rate of heat loss by radiation from the stove?
190
Part C
Use the results of parts A and B to find how much heat the stove loses by a combination of conduction and convection in the surrounding air.
Express your answer using two significant figures.
H =280
kWExplanation / Answer
Rate of heat conduction = -KA(T2-T1)/l
Given,
A = 4.6 m^2
T2 = 647 degrees
T1 = 650 degrees
l = 4mm = 0.004 m
looking up from the web, for cast iron
K = 55 W/mK
put all values, to get rate of heat transfer = 189.75 KW
now take ambient temperature(T2) to be 25 degrees or 298 K
wall temperature (T1) is 647 degrees or 922K
radiation heat transfer = sA(9224 - 2984)
where A = 4.6m^2
s = 5.668e-8 W/m2K4
put values,
radiation heat transfer = 186.44 KW
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.