A black sphere I m in radius lies 6 times 10^12 m from the sun which radiates 4
ID: 802348 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
a.According to boltzman stefans law of black body radiation:
L= 4 pi R2 sigma T4
where L1=power radiated by sun=4*10^26
R=Radius of object R2=1m
Radius of sun R1=695700 km=695700*103m
sigma=stefan constant= 5.67*10-8Wm-2 K-4
T1=Temperature of sun=5777 K
Power recieved by object=L2=??
Power radiated by sun= Power recieved by the object
L1=L2
4pi(R1)^2*sigma*(T1)^4=4pi(R2)^2*sigma*(T2)^4
(R1)^2*(T1)^4=(R2)^2*(T2)^4
(695700*10^3)^2*(5777)^4=(1)^2*(T2)^4
(695700*10^3)*2(5777)^4=1*(T2)^4
4.8*10^11**10^6*1.1*10^15=T2^4
5.28*10^32=T2^4
5.28*10^32K
Now, power recived by object=L2
L2=4pi*R2^2sigma*T4
=4*3.14*1*5.67*10^-8*5.28*10^32
=376.01*10^24W
b.Temperature of body=300K
L= power radiated into space=??
R=radius=1m
sigma=5.67*10-8Wm-2K-4
L=4piR*sigma*T^4
L=4*3.14*5.67*10-8*(300)^4
=71.2*10-8* 81*10^8
=5767.2W
c. T=(aI/A sigma)^1/4
where a= cross section area of object=3.14*(1)2=3.14m2
A=surface area=4pi R^2=4*3.14*(1)=12.56m2
I= incident solar energy=1368W/m2
Now T=(3.14*1368)/12.56*5.67*10-8)^1/4
=(4295.52/71.2*10-8)^1/4
=60.3*10-8
=15.075K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.