A spring with spring constant 34N/m is attached to the ceiling, and a 4.6-cm-dia
ID: 1307478 • Letter: A
Question
A spring with spring constant 34N/m is attached to the ceiling, and a 4.6-cm-diameter, 1.4kg metal cylinder is attached to its lower end. The cylinder is held so that the spring is neither stretched nor compressed, then a tank of water is placed underneath with the surface of the water just touching the bottom of the cylinder. When released, the cylinder will oscillate a few times but, damped by the water, quickly reach an equilibrium position.
When in equilibrium, what length of the cylinder is submerged?
Explanation / Answer
in eqb.
kx + d*V*g = 1.4 g V = pi*(.023)^2 *x = .00166x and d = density of water =1000
34x + 1.66x *9.8 = 1.4*9.8
x = 27.3 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.