A spring with a mass attached to it oscillates on a frictionless, horizontal sur
ID: 1997951 • Letter: A
Question
A spring with a mass attached to it oscillates on a frictionless, horizontal surface. The spring has a constant of k = 75.5 N/m. The mass has a mass of m = 0.220 kg. We can treat the spring as massless. The spring is stretched (take that to be the positive x direction) d = 5.00 cm and then released. We start a stopwatch when the spring is unstretched and the mass is moving in the positive direction.
a) If we cast the solution in the standard form, x(t) = A cos(t + ), what is A in cm?
b) what is = phi in radians?
Explanation / Answer
Here ,
k = 75.5 N/m
w = sqrt(k/m)
w = sqrt(75.5/0.220)
w = 18.53 rad/s
also , as the initial stretch , A = 5 cm
a) x(t) = 5 * cos(18.53 * t) cm
b) the value of phi is 0 radian
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.