Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A helium balloon ride lifts up passengers in a basket. Assume the density of air

ID: 1307928 • Letter: A

Question

A helium balloon ride lifts up passengers in a basket. Assume the density of air is 1.28 kg/m3 and the density of helium in the balloon is 0.18 kg/m3. The radius of the balloon (when filled) is R = 4.7 m. The total mass of the empty balloon and basket is mb = 127 kg and the total volume is Vb = 0.06 m3. Assume the average person that gets into the balloon has a mass mp = 74 kg and volume Vp = 0.077 m3.

3)

What is the magnitude of the buoyant force on the entire system (but with no people)? Include the volume of the balloon, basket, and helium.

4)

What is the magnitude of the force of gravity on each person?

5)

What is the magnitude of the buoyant force on each person?

Explanation / Answer

3) total volume = 0.06m3 + (4/3)*pi*R3 = 434.95 m3

Hence buoyant force = V*density of air*g = 5456.047N

4) Force of gravity on each person = mg = 725.2N

5) buoyant force on each person = Vperson * density of air *g = 0.966N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote