A helium balloon ride lifts up passengers in a basket. Assume the density of air
ID: 1389988 • Letter: A
Question
A helium balloon ride lifts up passengers in a basket. Assume the density of air is 1.28 kg/m3 and the density of helium in the balloon is 0.18 kg/m3. The radius of the balloon (when filled) is R = 4.9 m. The total mass of the empty balloon and basket is mb = 121 kg and the total volume is Vb = 0.073 m3. Assume the average person that gets into the balloon has a mass mp = 73 kg and volume Vp = 0.077 m3.
What is the magnitude of the buoyant force on the entire system (but with no people)? Include the volume of the balloon, basket, and helium.
Explanation / Answer
Buoynat force = weight of the displced air
B = density of air*volue of displaced air*g
Here, volume of dispalced air = volume of the balloon, basket, and helium.
= 0.18 + 0.073 + (4/3)*pi*4.9^3
= 493.06 m^3
so, B = 1.28*493.06*9.8
= 6285 N ---------------->>>>>>>>>>>>Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.