A 24.0-kg cannonball is fired from a cannon with muzzle speed of 950 m/s at an a
ID: 1309491 • Letter: A
Question
A 24.0-kg cannonball is fired from a cannon with muzzle speed of 950 m/s at an angle of 40.0° with the horizontal. A second ball is fired with the same initial speed at an angle of 90.0°. Let y = 0 at the cannon.
Use the isolated system model to find the maximum height reached by each ball.
H second ball = ? m
(b) Use the isolated system model to find the total mechanical energy of the ball
hfirst ball = ? mH second ball = ? m
(b) Use the isolated system model to find the total mechanical energy of the ball
Explanation / Answer
maximum height,
for first ball; vertical component of speed = 950sin(40) , [ because only the vertical component of speed will contribute in attaining height]
height for first ball=(950sin40)2/(2*9.81) = 19005.7 m
for second ball, vertcal component of speed = 950 m/s
height for first ball=(950)2/(2*9.81) = 45998.9 m
2) tota mechanical enegy for both balls at maximum height is sameat the total initial machenical energy
total machenical energy of first ball = 0.5*m1*speed12= 10830000 J
total machenical energy of second = 0.5*m1*speed12= 10830000 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.