A large weather balloon whose mass is 220 kg is filled with helium gas until its
ID: 1311846 • Letter: A
Question
A large weather balloon whose mass is 220 kg is filled with helium gas until its volume is 329 m3. Assume the density of air is 1.20 kg/m3 and the density of helium is 0.179 kg/m3.
(a) Calculate the buoyant force acting on the balloon.
? N
(b) Find the net force on the balloon and determine whether the balloon will rise or fall after it is released.
Fnet = ? N
(c) What additional mass can the balloon support in equilibrium?
? kg
Fnet = ? N
(c) What additional mass can the balloon support in equilibrium?
? kg
Explanation / Answer
a) F(b)= pVg (bouyant force is exerted by air)
F(b)= 1.20 * 329 * 9.8
F(b)= 3869.04 N or 3.869 kN
b) F=ma
F(bou) - F(balloon)- F(He) = m(total) * a
3869.04 N - 220*9.8 - .179*329*9.8= ((.179*329)+220)*a
3869.04N - 2156 N - 577.1318 N = 278.891 * a
a= 4.07294 m/s^2 (it will rise)
c)3869.04 -2156 -577.1318 = 1135.9082 N
F=ma
1135.9082=m(9.8)
m= 115.909 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.