A large water tank springs a leak in its side whcih is 10 m above the ground. Th
ID: 2282507 • Letter: A
Question
A large water tank springs a leak in its side whcih is 10 m above the ground. The spraying water hits the ground a distance 12 m from a point directly underneath the leak.
Part A
What is the velocity of the water as it leaves the hole in the tank's side?
Express your answer using three significant figures.
Part B
How far above the leak is the water level in the tank?
Part C
If the hole in the tank's side is 2 cm in diameter, what is the rate at which water is being lost in the water tank in liters/s?
Explanation / Answer
a)
V = sqrt( 2gh) = sqrt(2*10*9.8 ) = 14 m/s
b)
time of flight = 12/14 = 0.8571 s
height = 0.5*9.8 * 0.8571^2 = 3.6 m
height = 3.6 m
C)
Volume rate = 14 * 3.141 * 0.01^2 = 4.397*10^-3 m^3/s
Volume rate = 4.397 litre/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.