An airport has a moving walkway in a long corridor (of length L) designed to sav
ID: 1312491 • Letter: A
Question
An airport has a moving walkway in a long corridor (of length L) designed to save passengers time. If Tom walks through the corridor (not on the moving walkway), it takes him 150s to reach the far end. If Tom stands on the moving walkway, it takes him 100s to reach the far end. How long would it take Tom to reach the far end if he got on the moving walkway and walked at his normal speed relative to the walkway itself? Note that the answer does not depend on the length L (which isn't given)! A helicopter flies horizontally at a speed of 8m/s (relative to the ground) while 30m above the ground. The helicopter ejects a package horizontally with a speed of 12m/s relative to the helicopter. The package is ejected in a direction exactly opposite the helicopter's motion. Find the horizontal separation between the package and the helicopter at the instant the package hits the ground.Explanation / Answer
11. let tom's velocity be v, walkway's velocity = u, and the length be L
then,
L/v =150
L/u = 100
L/(v+u) = ?
= (100-1+150-1)-1 = 60 s
2. relative velocity of the packet = 20m/s
time taken for the package to reach the ground = sqrt (2h/g) = 2.474 seconds
relative distance = 49.48 meters
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.