An airplane propeller is 2.88 m in length (from tip to tip) and has a mass of 10
ID: 1511917 • Letter: A
Question
An airplane propeller is 2.88 m in length (from tip to tip) and has a mass of 107 kg . When the airplane's engine is first started, it applies a constant torque of 1930 Nm to the propeller, which starts from rest.
1-What is the angular acceleration of the propeller? Treat the propeller as a slender rod.
Part B
What is the propeller's angular speed after making 5.00 rev ?
Part C
How much work is done by the engine during the first 5.00 rev ?
Part D
What is the average power output of the engine during the first 5.00 rev ?
Part E
What is the instantaneous power output of the motor at the instant that the propeller has turned through 5.00 rev?
Explanation / Answer
given that
m = 107 kg
L = 2.88 m
torque t = 1930 N*m
treat the propeller as a slender rod
moment of inertia of rod I = mL^2/12 = = 107*(2.88)^2 / 12
I = 73.95 kg*m^2
(a) we know that
torque T = I*alpha
alpha = T/l = 1930/73.95
angular acceleration alpha =26.09 rad/s^2
(b)
w = sqrt(2*alpha*theta)
theta = 2*pi*rev = 2*3.14*5 = 31.4 rad/rev
w = sqrt (2*26.09*31.4)
w = 40.77 rad/s
(c)
KE = 1/2*l*w^2 = 1/2*73.95*(40.77)^2
KE = 61019.09 J = 61.01 kJ
this is the amount of work done by the engine.
(d)
average power output P = work / time
time t = w/alpta = 40.77/26.09
t = 1.56 s
so P = 61.01/1.56 = 39.10 kW
(e)
instantaneous power output P = T*w
P = 1930*40.77 = 78686.1 W
P = 78.68 kW
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.