A object of mass 3.00 kg is subject to a force Fx that varies with position as i
ID: 1312783 • Letter: A
Question
A object of mass 3.00 kg is subject to a force Fx that varies with position as in the figure below.
(a) Find the work done by the force on the object as it moves from x = 0 to x = 3.00 m
(b) Find the work done by the force on the object as it moves from x = 5.00 m to x = 6.00 m J
(c) Find the work done by the force on the object as it moves from x = 12.0 m to x = 15.0 m. J
(d) If the object has a speed of 0.500 m/s at x = 0, find its speed at x = 5.00 m and its speed at x = 15.0 m. speed at x = 5.00 m m/s speed at x = 15.0 m m/s
Explanation / Answer
Work = Force*distance = The area underneath the curve.
(a.)
Work done = (9/5)(3)(1/2) = 2.7 J
(b.)
Work done = (1)(3) = 3 J
(c.)
Work done = (4)(-3/5*(11) + 9)(1/2) = 4.8 J
(d.)
From x = 0 to x = 5 m, the object had a constant acceleration of 3/5 m/s^2(The slope of the line). Therefore the speed of the object at 5 m would be:
vf = ?(0.5^2 + 2(3/5)(5)) = 2.5 m/s
From x = 10 to x = 15 m, the object had a constant acceleration of -3/5 m/s^2. Therefore, the speed of the object at 15 m would be:
vf = ?(2.5^2 + 2(-3/5)(5)) = 0.5 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.