A diverging lens of focal length -11.5cm is placed 40.0cm from a converging lens
ID: 1316832 • Letter: A
Question
A diverging lens of focal length -11.5cm is placed 40.0cm from a converging lens of unknown focal length. A 15.2cm tall erect object is placed 25.3cm in front of the diverging lens which is to produce an image on a screen that is twice the size of the original object but inverted.
Part A
Where should the screen be located to produce a clear image?
(Give the distance from the converging lens to the screen in cm.)
Part B
What is the focal length of the converging lens?
Part C
What is the height of the intermediate image formed by the diverging lens?
Part D
If the screen is removed and the image is viewed using your eyes instead, what angular magnification would result from placing your eyes 40 cm from the final image?
Explanation / Answer
given f1 = -11.5 cm
Apply
1/u1 + 1/v1 = 1/f1
1/v1 = 1/f1 - 1/u1
1/v1 = -1/11.5 - 1/25.3
v1 = -7.9 cm (image distance of first lense)
magnification, m1 = -v1/u1
= -(-7.9/25.3)
= 0.3125
let f2 is the focal length of second lense.
u2 = (40+7.9) = 47.9 cm (bjecte distance for second lense)
m2 = -v2/u2
over all magnification, M = m1*m2
-2 = 0.3125*(-v2/u2)
v2 = u2*2/0.3125
= 47.9*2/0.3125
= 306.6 cm
so screen distance from converging lense is 312.92 cm <<<<<-----Answer
B) Apply, 1/f2 = 1/u2 + 1/v2
1/f2 = 1/47.9 + 1/306.6
f2 = 41.42 cm <<<<<-----Answer
c) inermedite image height = m1*object height
= 0.3125*15.2
= 4.75 cm <<<<<-----Answer
D) anggular magnification, theta = tan^-1(y/V2)
= tan^-1(2*15.2/312.92)
= 5.54 degrees
= 0.097 rad
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.