A diverging lens ( f = -10.5cm) is located 20.0 cm to the left of a converging l
ID: 1670863 • Letter: A
Question
A diverging lens (f = -10.5cm) is located 20.0 cm to the left of a converging lens (f= 33.5 cm). A 3.00 cm tall object standsto the left of the diverging lens, exactly at its focalpoint. Determine the distance of the final image relative to theconverging lens. My question: How do I find the image distance, d_i1, for thefirst lens without a given object distance? A diverging lens (f = -10.5cm) is located 20.0 cm to the left of a converging lens (f= 33.5 cm). A 3.00 cm tall object standsto the left of the diverging lens, exactly at its focalpoint. Determine the distance of the final image relative to theconverging lens. My question: How do I find the image distance, d_i1, for thefirst lens without a given object distance?Explanation / Answer
The focal point of a lens is its f value; in this case, the objectdistance is 10.5 cm.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.