Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 1300-kg car, initially at rest, is initially accelerated at 4.9m/s 2 . After t

ID: 1317207 • Letter: A

Question

A 1300-kg car, initially at rest, is initially accelerated at 4.9m/s2. After the car moves 550m, the engine is cut off. The car then moves a distance of 1230 before coming to a stop. Assume the road to be level and that g = 10 N/kg.

a) What is in m/s, the magnitude of the velocity of the car at the end of the first 550m?

b) What is in m/s2, the magnitude of the acceleration of the car while it is slowing down?

c) What is in N, the magnitude of the friction force (the sum of all forces that are slowing the car down) on the car while it is slowing down?

d) Assuming that the car was subject to the same frictional forces while it was speeding up, what is the magnitude of the push the road exerted on the car during the first  550m on the motion?

Explanation / Answer

a) 550 = 1/2 * 4.9 * t2

time = 15 sec.

therefore velocity = 4.9 * 15 = 73.5 m/s

b)0= 73.52 + 2 * a * 1230

a= - 2.2 m/s2

c) valueof friction =1300 * 2.2 = 2860 N


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote