For a 1,582-kg car with a drag constant D=0.49 kg/m, which is moving at a speed
ID: 1319107 • Letter: F
Question
For a 1,582-kg car with a drag constant D=0.49 kg/m, which is moving at a speed of 39 mph, what is the magnitude of the maximum acceleration (right at this speed) at which the car can further speed up. The coeffcicient of kinetic friction is 0.55 and the coefficient of static friction is 0.79.
Calculate the answer to at least 3 significant figures (this is too accurate for practical purposes, but will test whether you really understand this problem.)
(Note, this will be the limit due to friction; the real maximum might be further limited by engine power or torque.)
Explanation / Answer
Here , v = 39 mph = 17.43 m/s
as D = 0.49 Kg/m
Drag force = 0.5*rho*v^2*D
Fd = 0.5*1.214 * 0.49 * 17.34^2
Fd = 90.36
Now, acceleration due to drag
ad = - Fd/m
ad = -90.36/1582
ad = -0.057 m/s^2
Now,
maximum acceleration ,
Amax = us*g - ad
Amax = 0.79*9.8 - .057
Amax = 7.68 m/s^2
magnitude of the maximum acceleration is 7.68 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.